Anime-Emotion

Un forum despre tot si toate, )

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Sistem de energie :))

In jos 
AutorMesaj
Haruna
New Member

Data de inscriere : 20/09/2011
Varsta : 21

MesajSubiect: Sistem de energie :))   Vin Sept 23, 2011 6:52 pm

Sugestie pt RPG !!
Well …sistemul de energie .
Trebuie sa fixezi un consum de energie la fiecare tehnica ...Ex : un chidori consuma 10% ,un amateratsu consuma 40% ...
Mai intai fiecare are 100% energie .Puteti folosii atacuri pana in 99% energie pt ca restul de 1% il folositi ca sa va tineti pe picioare ,daca va folositi toata energia lesinati .Trebuie sa va calculati cata energie ati consumat ca sa nu v-o irositi pe toata Very Happy .
*la exemple : se presupune ca X a speriat prea multi copii iar Y s-a suparat pe el si acum vrea sa-l decapiteze Smile)*
Ex 1 : Y il loveste pe X cu un atac 100% energie …Y lesina .
Ex 2 : Y il loveste pe X cu un atac de 99% energie …Y de abia se mai tine pe picioare .
Despre tehnici :
-respingerea lor cu un o alta tehnica se va face in felul urmator : poti respinge un atac de x% energie daca folosesti si tu un atac de x% energie .
Ex : Y il loveste pe X cu o furtuna de zapada de 45% energie …Y respinge atacul folosind o alta tehnica de 45% energie .(Tehnica lui Y se ciocneste de tehnica lui X)
Dar …daca tu folosesti tehnica de x% energie dupa ce adversarul tau a folosit-o pe a lui (tot de x% energie) atunci tehnica ta va “trece” prin a lui ,dar tehnica ta isi va injumatatii puterea .
Ex (este in continuarea ex anterior) : Tehnica lui X trece prin tehnica lui Y ,aceasta (tehnica) avand acum 22% energie ,indreptandu-se spre Y.(45/2=22,5 …rotunjirile se vor face in minus)
Un alt detaliu ar fi : daca esti atacat cu o tehnica de x% energie ,iar tu te aperi cu o alta tehnica de y%(y=x+inca ceva energie in plus fata de x) energie ,atunci …tehnica cu care te-ai aparat si in acelasi timp ai lansat-o spre adversar (tehnica ta se ciocneste cu a adversarului dupa care “trece” prin ea) ,acum avand x/2+energia pe care ai adaugat-o tu in plus fata de x% .
Ex : Y il ataca pe BauBau cu o tehnica de 30% energie .X foloseste o tehnica de 55% energie pt ai bara tehnica lui Y ,astfel dupa ce cele doua tehnici se ciocnesc ,tehnica lui X se indreapta spre Y avand acum 40% energie .(30/2=15% energie …55-30=25% energie (diferenta de energie intre cele 2 tehnici) => 15%+25%=40% energie)
Exista si o mica exceptie …daca adversarul face o tehnica care te loveste din toate partile ,tu nu poti spune ca te feresti cu o tehnica care lanseaza o alta tehnica intr-o singura directie .
Ex : Y face niste senbonuri din gheata (folosind 13% energie) si il ataca pe X cu ele(senbon-urile) din toate partile …X face o sageata subtire (folosind 13% energie) si o indreapta spre Y . [in acest caz X este lovit de senbon-uri …el ar fi trebuit sa foloseasca o tehnica care sa opreasca toate senbon-urile]
Inca ceva ...chestia de mai sus cu tehnica care se ciocneste de tehnica adversarului apoi se indreapta spre el si blabla ...este valabila decat daca tu vrei sa faci asta ,nu poti spune asa : Tehnica mea (o lumina puternica ce orbeste adversarul (il vom numii x) se indreapta spre x...x fiind dupa o piatra si nu se uita la lumina) ...incercati sa faceti tehnici care sa poata sa loveasca adversarul !! Smile
-cu bariere ,scuturi etc .se va proceda in felul urmator : daca esti atacat cu x% va trebuii sa folosesti o bariera x/2% energie ca sa te aperi .
Ex : Y il ataca pe X cu zapada folosind 20% energie .X face o bariera si se apara de zapada acesta folosind 10% energie .
-tehnicile cu care ataci : pai aici nu cred ca sunt prea multe de zis …adica fixezi un anumit de consum de energie la tehnica cu care ataci si gata -.-“

Despre ferire :
-daca rasa ta are ca o abiliate proprie(adica este doar la rasa ta …bine ca pot exista mai multe rase care au o viteaza foarte mare -.-“) ,viteza atunci se va folosii o treime din energia cu care esti atacat …acelasi lucru in caz ca abiliatea ta speciala este viteza foarte mare .(aici nu va conta daca esti atacat de aproape sau de departe pt ca am intra in prea multe detalii -.-“)
Ex : Y il ataca pe Z cu o tehnica care consuma 30% energie. Z,pt ca este foarte rapid din nastere se fereste folosind 10% energie .
Ceea ce rezulta din cele zise mai sus este ca cei care au o abilitate din nastere : viteza …atunci ei vor consuma mai putina energie atunci cand se feresc folosind viteza fata de cei care nu au o abilitate din nastere.
-in cazul in care nu ai o abiliate cu care te poti ferii …si iti folosesti pur si simplu viteza ta ,atunci :
#cand esti atacat de la distanta folosesti jumatate din energia cu care esti atacat pt a te ferii .(se va aproxima in minus adica : Ex 37.5=37)
Ex : X il ataca pe Y de la distanta ,cu o tehnica ce foloseste 22% energie . Y (neavand o abilitate din nastere cu care sa se fereasca…aici ma refer strict la viteza)se fereste sarind in spatele unei pietre foarte mari ,folosind 11% energie.
#cand esti atacat de aproape : nu ai o abilitate speciala cu care sa te feresti (viteza) atunci folosesti 100% din energie tehnicii cu care esti atacat ca sa te feresti .(pt ca nah …vine unul si iti da un pumn in 2 secunde …daca nu ai o abilitate din nastere sau o arma care iti mareste viteza nu pre ate poti ferii)

EDIT :
Spoiler:

EDIT 2 :
Spoiler:

Ultima editare efectuata de catre Haruna in Vin Oct 07, 2011 4:13 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 2:18 am

1. Sistemul trebuia postat pe Inf.Rpg,nu sugestie forum.

2.Ai vazut ca se poate sa va faceti propriul sistem de energie?Smile

Era asa greu?

Inca ceva: Daca pana maine nu scoti aberatiile cu mos' cracaciun si baw baw,ai respins.

Ori e o sugestie intreaga,fara aberatii de 12 ani,ori n'o mai creea.

Capish'?
Sus In jos
RebeL KidZ
Founder
Founder

Data de inscriere : 16/09/2011
Varsta : 20
Localizare : În buzunaru tău

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 10:06 am

Cred ca Mos Craciun si Bawbaw era ca exemplu.... dau eu edit si o modific si lasa ca tot sugestie e... aici e pentru tot ce tine de sugestii, si ai accept din partea mea

Edit: Cred ca o sa visez X, Y, Mos Craciun, BauBau si BugsBunny ...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://anime-emotion.forumz.ro
Haruna
New Member

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 11:22 am

Hai mah ...era draguta chestia cu Mos Craciun si BauBau ...adica nu am gasit alte personaje ...trebuia sa-l pun pe Naruto si pe Sasuke Smile) ...si apropo deea mi la multat aici Smile) !!Ceart-o pe ea =)) ...si nu mai fi asa de rau .
Deci mai sunt alte pareri in legatura cu sistemul ?Poate ca am omis eu ceva ...adica nah poate mi-a scapat ceva ! Smile)
Sus In jos
AoKitsune
New Member

Data de inscriere : 23/09/2011

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 2:30 pm

Presupun ca abilitatile inascute o sa aiba cel mai mic consum de energie. Nu ar fi corect asa? Si sa punem de ex minim pentru tehnici 10% si maxim cat vrem sa punem consumul la tehnica , astfel la cea unica ar fi 5% consumul , iar daca e pe nivele abilitatea... creste odata cu nivelul....
Scuze daca am zis o mare porcarie.
Sus In jos
Haruna
New Member

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 2:41 pm

Hm ...pai nu cred ca ar fi bine pt ca ...daca eu vreau o tehnica foarte slaba sa zicem de 3% Smile)(de ex : sa sparg un pahar =)) ) si in plus ai face 10 tehnici (maxim) ti-ai termina toata energia -.-".Bine ca acum se pot inventa si chestii care sa iti refaca energia ,de exemplu arme sau ceva ...dar pana acolo ,sincer 10% minim pt o miscare nehh ...nu prea suna bine .
Sus In jos
AoKitsune
New Member

Data de inscriere : 23/09/2011

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 2:44 pm

Pai da , atunci ar mai fi doar ca din toate tehnicile abilitatea unica sa aiba cel mai mic consum din toate tehnicile. Asa ar fi bine?
Sus In jos
Haruna
New Member

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 2:46 pm

Smecheria la astea e : cu cat mai mare e consumul de energie cu atat mai puternica este tehnica Very Happy ...deci daca abilitatea ta unica vrei sa fie mai slaba poti sa pui un consum mic .Daca mai aveti pareri sunteti liberi sa le spuneti !!
Sus In jos
RebeL KidZ
Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Sept 24, 2011 6:24 pm

Pai nu vreau spam, sa se multumeasca cu sistemu asta fiindca din punctul meu de vedere e bun. O sa fac gradurile RPG, si o sa le postez mai incolo

T.C.
Sus In jos
Haruna
New Member

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Mier Sept 28, 2011 5:44 pm

Completari legate de refacerea energiei .

Nu aveti voie sa ziceti ceva gen : "Inghit potiunea x si mi se reface energia iar acum am 100% "(acest lucru fiind spus de cineva care mai are de ex 5% energie)
Daca vreti sa faceti chestii care va refac energia atunci puteti sa reface-ti max 20%/lupta .
Ceea ce vreau sa spun este ca nu ar avea sens daca cineva si-ar reface toata energia daca ar inghitii o potiune sau mai stiu eu ce ...
Inca ceva : aceste lucruri care maresc energia nu pot fi folosite daca ai 100% energie ...adica le folosesti atunci cand ele adunate cu energia ta dau mai putin de 100 .
Ex : X mai are 50% energie .El inghite o potiune (care ii mareste energia cu 15%) deci acum el are 65% energie !!
Ex : NU ASA : X mai are 90% energie .El inghite o potiune(care ii mareste energia cu 30%) si acum are 120% energie .(am precizat clar ca energia fiecaruia este de max 100%)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Mier Sept 28, 2011 6:09 pm

Din acest moment,singurele reply'uri care le vreau aici sunt :

1.Da,sunt de acord

2.Nu,nu sunt de acord .

Incep sa arunc cu warn la primul semn de Off-Topic.

Vad ca deja o dati in nesimtire pe munca unui user,nu va convine si aveti comentarii,CREATI-VA SISTEME SI POSTATI-LE.

Capish?
Sus In jos
Dragonfly.
New Member

Data de inscriere : 26/09/2011

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Joi Sept 29, 2011 12:16 pm

Dă-mi bad, fă ce vrei, whatever. Teoretic, îţi spui părerea ca să aflii alte păreri, nu numa "da" sau "nu". Eu nu sunt de acord. De ce ? Pentru că Sasuke, de exmeplu, când era mic făcea 3 chidori pe zi şi în Shippuden face mai mulţi. Depinde de vârstă, de antrenament şi un milion de chestii.
Dă-mi ban, dacă vrei, da' citeşte postul : )
Sus In jos
ησ ηαмє
Member

Data de inscriere : 18/09/2011

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Joi Sept 29, 2011 3:33 pm

Dar acest rpg nu e naruto! Oricum eu sunt de acord deoarece nu poti face 300 de chidori si mai ai energie Neutral pentru o magie puternica si chesti Neutral Oricum Sasori trebuie sa ne spunem si noi parerea Razz e o tara libere Smile

Sus In jos
RebeL KidZ
Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Joi Sept 29, 2011 4:14 pm

Sasori, nu`mai fa pe adminu rau ca faci degeaba >.>
Asaa, de acord dar nu sa pui cat mananca energia, fiindca de ex
X face o vraja de 5% (asta inseamna ca vraja nu are cine stie ce efect fiindca n`a fost energie multa pusa in ea) si il transforma pe jucatoru Y intr`un hamster, tehnica tinand 5 minute (5 posturi ale lu X si nu vreau vraji de genu asta, am dat ca exemplu)
Sus In jos
Haruna
New Member

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Joi Sept 29, 2011 5:47 pm

Citat :
Dă-mi bad, fă ce vrei, whatever. Teoretic, îţi spui părerea ca să aflii alte păreri, nu numa "da" sau "nu". Eu nu sunt de acord. De ce ? Pentru că Sasuke, de exmeplu, când era mic făcea 3 chidori pe zi şi în Shippuden face mai mulţi. Depinde de vârstă, de antrenament şi un milion de chestii.
Dă-mi ban, dacă vrei, da' citeşte postul : )

Citat :
Dar acest rpg nu e naruto! Oricum eu sunt de acord deoarece nu poti face 300 de chidori si mai ai energie pentru o magie puternica si chesti Oricum Sasori trebuie sa ne spunem si noi parerea e o tara libere

Va iubesc pe voi doua pentru ca in sfarsit cineva isi exprima parerea .
In fine acum eu am zis "20%/lupta" adica 20% pe o lupta ...doar atata energie poti reface intr-o lupta .
Nu e imprortant daca intr-o zi din realitate tu duci 10 lupte pe rpg pentru ca sunt lupte ...of ...adica pe o lupta iti poti creste energia doar cu 20% adica daca tu mai ai de ex : 56% energie ti-o cresti pana la 76% !!Deci prin urmare doar iti maresti un pic energia cand ai nevoie de acest lucru .Alte pareri ?
Si Sasori ...rebel are dreptate ,adica eu le-am cerut parerea ,e democratie Smile .
Sus In jos
Dragonfly.
New Member

Data de inscriere : 26/09/2011

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Vin Sept 30, 2011 3:03 pm

Haruna a scris:
Si Sasori ...rebel are dreptate ,adica eu le-am cerut parerea ,e democratie Smile .
Nu e democraţie. E un forum în care se dezbate .0.
Mă rog, e un ziceamd e trei sute de chidorii. Ziceamd e faptul că există diferenţe şi poate se apucă doi, mai proşti, ca mine, să facă circ "Da' mai ai numa unu la sutăă! Iiiaaa, hai hai hai! Că te-ntreci." şi alte d'ăstea. Nu sunt de acord, îmi fac conturi pe forumuri să scap de şcoală nu ca să mă dau cu capu' de pereţi. Dacă ar fi mai reală, cât te-ai ascunde, de exemplu, te-ai odihni şi ai mai avea ceva energie.
Şi nu, nu e Naruto. Dar Naruto e cel mai laîndemână pentru toţi, neh?
Sus In jos
RebeL KidZ
Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Vin Sept 30, 2011 5:54 pm

Deci uite cum m`am gandit eu, Dragonfly a dat un exemplu cu naruto, asta am inteles eu, dar eu ma refeream ca de ex
X face o vraja care transforma un iepure intr`un hamster folosind 5% din energie, iepurele sta 5 secunde in forma de hamster si isi revine (am revenit cu acelasi exemplu fiindca imi sustin teoria, dar e putin diferit, asta e pe animale Smile) )
Si poate incercam sa scapam de scoala, da matematica ne trebuie doar notiunile de baza (-, +, X (*), : da mai mult + si - Smile)) si limba materna, adica la noi romana, si pe un forum sunt reguli si diferite actiuni pentru pastrarea lor (ma c`am abatui de la subiect)
Sus In jos
Winter
Founder
Founder

Data de inscriere : 29/09/2011
Varsta : 25
Localizare : Aici,acolo

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Vin Sept 30, 2011 6:29 pm

Oka',v-ati hotarat daca il adoptati sau nu?

Sau asa ar trebui..
Sus In jos
RebeL KidZ
Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Vin Sept 30, 2011 6:31 pm

Om fi noi admini, da si membrii fac parte din staff, pentru ca fara ei n`ar avea viata forumu, deci toti trebuie sa fim deacord
Sus In jos
Winter
Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Vin Sept 30, 2011 8:49 pm

Pe mine ma intereseaza daca sunteti sau nu de acord,ATAT.

Ce aveti de adaugat/editat,o puteti face pe parcurs.

Vreau ca tu Haruna,sa modifici sistemul dupa sugestiile primite pana acum,si dupa sa va dati acordul.

Viitoarele modificari vor fi facute de cei ce se ocupa de sectiunea de RPG la sugestiile userilor..

Punct.

Sau asa ar trebui..
Sus In jos
Haruna
New Member

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Vin Oct 07, 2011 4:15 pm

Vreau ca eu ,Haruna sa pot sa va inteleg parerile mai bine ...dar cred ca am modificat sistemul cum ati vrut ,daca nu sa-l modifice rebel sau alt admin care e nemultumit .

Daca personajul tau va sta timp de un post fara sa faca nimic atunci energia lui va creste cu 5% .
Ex : X se uita la Y .(energia lui X va creste cu 5%)
Este la fel si in cazul a doua posturi consecutive in care personajul tau nu face nimic .
Sus In jos
RebeL KidZ
Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Sam Oct 08, 2011 5:27 pm

E bine cum l`ai modificat, daca imi permiteti o sa inchid acest topic...

Founder
Founder

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   Lun Oct 10, 2011 4:06 pm

L-am inchis eu.Daca doriti redeschiderea,pm mie sau creati cate un topic pentru fiecare sugestie.

Sau asa ar trebui..
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sistem de energie :))   

Sus In jos

Sistem de energie :))
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime-Emotion :: Administrare :: Sugestii-
Mergi direct la: